یاقوت چیست؟ یاقوت به چه معناست؟

سنگ یاقوت معروف به پروردگار سنگ هاست.این گوهر با ارزش بعد از الماس، سخت ترین سنگ می باشد.
یاقوت، بلور آلومینیوم اکسید (Al2O3) معروف به کروندوم است.
وزن مخصوص این سنگ بین ۳/۹۳ تا ۴/۰۸ است.یاقوت بیشتر در لایه های آتشفشانی قدیمی تبت و هند پیدا میشود و دارای اقسام مختلف است .
جزو سنگ های آذرین بوده و جزو ماگماهای بازالتی می باشد. کریستال آن معمولاً هشت وجهی است. ممکن است حاوی مقداری ناخالصی همچون تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن باشد. این ناخالصی‌ها باعث ایجاد رنگ‌های آبی، زرد، بنفش، صورتی، نارنجی، و سرخ می‌گردد.سنگ یاقوت از خانواده سنگ های سنباده به شمار می رود.
سختی، یاقوت در میعار مو برابر با ۹ می باشد. این نگین در کنار سنگ زمرد، زبرجد و الماس جزء چهار سنگ ارزشمند محسوب می‌شود. این سنگ دارای چهار رنگ می باشد انواع قرمز، کبود، زرد و سفید می باشد .
بهترین رنگ یاقوت، سرخ خالص می باشد به رنگ قرمز این گوهر اصطلاحا خونی نیز گفته می شود، کانی سرخ نتراشیده آن، مات و بدون درخشش و دارای جلای روغنی است، ولی پس از تراش درخشش آن ممکن است به اندازه الماس برسد. یاقوت سرخ تمایل دارد رنگ خود را کم تا متوسط جلوه داده و سایه آبی ایجاد کند.
نام انگلیسی یاقوت «ruby» از کلمه لاتین «ruber» به معنی قرمز گرفته شده است.ریشهٔ نهایی این واژه از یونانی باستان «huakinthos» است که یک بار از عربی به صورت «یاقوت» و یک بار از فارسی میانه به صورت «یاکَند» وارد فارسی شده است.در تایلند، یاقوت را به نام tabtim می شناسند که به معنی درخت انار در زبان تایلندی است، دلیلش هم این است که این سنگ های قرمز رنگ مانند دانه های انار می درخشند.
بیشتر یاقوت جهان در کشورهای میانمار، سری‌لانکا، کنیا، ماداگاسکار و تایلند قرار دارد و مرغوبترین آن‌ها در دره موگوک در میانمار یافت می‌شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید