کهربا چیست؟ کهربا به چه معناست؟

کهربا  (Amber) در واقع صمغ درختان سوزنی از گونۀ کاج در جنگل‌هایی است که بعدها به زیر آب دریاها رفتند و پس ازحداقل ۵۰ میلیون سال آنچنان سخت گردید که اکنون به عنوان سنگ کهربا شناخته می‌شود و به ما تصویری از جهان پیش از تاریخ را نشان می‌دهد، چرا که درآن‌ها قطعاتی از زمین، حشرات، گیاهان و حتی پستانداران کوچک به دام افتاده روزگاران پیش از تاریخ نیز یافت می‌شود. عمده کهربای جهان عمری بین ۳۰ تا ۹۰ میلیون سال دارد.
از آنجاییکه کهربا از رزین نرم و چسبناک تشکیل شده است، کهربا اغلب حاوی ترکیبات گیاهی و حیوانی اغلب پشه ها و سایر گونه های حشرات می باشد. کهربایی که در درزهای زغال تشکیل می شوند، اغلب «رزین» نام دارند، و گونه هایی که در درزهای زغال نیوزیلند شکل می گیرند، با نام «امبریت» شناخته می شوند. کهربا یکی از گونه های سنگ جواهر ارگانیک است. از شایع ترین گونه های جواهرات ارگانیک می توان به کهربا، مروارید، مرجان و عاج اشاره نمود.
بهترین و زیباترین این سنگ ها در کشورهای لهستان، دریای بالتیک، اورال و سیبری و جمهوری دومنیکن یافت می شود، بزرگ ترین معدن کهربا در روسیه واقع شده است.
نامی که برای کهربای صیغل داده شده استفاده می شود، burszivn از واژه آلمانی Bernstein به معنای سنگ سوخته شده است. یونانی ها به آن electron می گویند که به معنای درخشنده می باشد و البته به عقیده مردم یونان قدیم، خاصیت ماورایی و جادویی داشته است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید