ویژگی و مشخصات مروارید ؟

عواملی مانند حرکات بستر دریا ، طوفان در سطح آب یا ورود سیلابها به دریا که جریانات شدیدی بوجود می آورند ، نشست زمین ، خزه ها و حیوانات کوچک آرامش را در اعماق دریا به هم زده و شرایط مناسب جهت تشکیل هسته مروارید بوجود می آورند.پیله کرمهائی ازگونه cestodes خود را به گوشت نرم تن متصل می نماید که میتواند بعدها به مروارید تبدیل شود.
برای تشکیل مروارید ، لارو باید توسط سلولهای اپیتلیال که میتوانند ماده مرواریدی را ترشح کنند محاصره شود . هنوز مشخص نشده که چرا بعضی از لاروها به مروارید تبدیل می شوند و بعضی دیگر نمی شوند اما این احتمال وجود دارد که لارو هنگام نفوذ به درون صدف ، تعدادی از سلولهای اپیتلیال را با خود به درون قشر داخلی برده کیسه جنینی را تشکیل دهد. همین نظم در مورد نفوذ دانه های ماسه یا سایر مواد به درون صدفها وجوددارد . گاهی نیز وجود کیست در بدن جانور باعث ایجاد مروارید می شود.
ترکیب شیمیائی مروارید برحسب منشا تشکیل آن می تواند متغییر باشد . در موارد بخصوص مقدار مواد آلی موجود در آب دریا متغییر است که البته درصد تغییر ، جزئی و نتایج عنوان شده تا حدودی دقیق میباشد .
مروارید ها سنگ هایی شفاف و براق هستند و معمولا به رنگ سفید در طبیعت وجود دارند. شکل آن ها اغلب به شکل کره است، اما به شکل های گلابی، دکمه و حتی شکل های نامنظم نیز یافت می شود. رنگ های دیگر مروارید شرابی، خاکی، خاکستری مایل به سیاه، آبی و زرد است. مروارید را می توان در اندازه های مختلف در طبیعت یافت از اندازه یک دانه خشخاش تا تخم کبوتر که بزرگترین مروارید جهان تا به امروز است و داری قطر ١٣ سانتی متر و وزن ٣٧.٦ کیلوگرم بود.
درجه سختی و استحکام مروارید ۲/۵ تا ۳/۵ است و ترکیب شیمیایی آن شامل حدود ۹۰ درصد کربنات کلسیم و ۱۰ درصد آب و مواد آلی می باشد.
لازم است بدانید هر اندازه که مروارید درشت تر و گرد تر باشد، کیفیت و دوام آن بیشتر خواهد بود. همچنین مروارید اصل دارای رنگ روشن است و تیره و مات نمی باشد. نگهداری از این سنگ زیبا در مقایسه با سنگ های دیگر، به دقت و توجه بیشتری نیاز دارد چرا که مروارید، بسیار نرم و شکننده است و حرارت زیاد، کرم های دست و بدن، عطر ها و یا اسپری های مو که حاوی الکل و اسید مضر هستند می توانند موجب از بین رفتن یکپارچگی و شفافیت سطح مروارید گردند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید