ویژگی و مشخصات لعل؟

سنگ لعل با ترکیب شیمیایی Mg3Al2(SiO4)3 و وزن مخصوص ۳٫۶۰ تا  ۴٫۲۵ در رنگ و جلوه های گوناگونی مشاهده می شود. این سنگ بسیار سخت بوده (سختی ۸ در مقیاس موس) و بلوری مکعب شکل ، مانند یک الماس، را تشکیل می دهد. اسپینل در بلورهای هشت وجهی پدید می آید، و فاقد هرگونه شکافی است (بر خلاف الماس).با توجه به پراکندگی بسیار عالی لعل ، گوهر اسپینل ممکن است رنگ آتشین زنده(vivid fire) داشته باشد، و شدت رنگ لعل تا حدی به خاطر این این واقعیت است که لعل تک انکساری است. بیشتر سنگ های قیمتی انکسار مضاعف دارند؛ در واقع تنها الماس، لعل و گارنت تک انکسار هستند.
این گوهر زیبا دارای کلیواژی ناقص است. دارای خصوصیت چند رنگی و فلورسانس نیست و شکست دوگانه فقط در گونه رودالیت (Rhodolite) مشاهده شده است. ساختار کریستالی آن ایزومتریک می باشد که در قالب ها و صفحاتی به صورت لوزی و یا دوازده سطحی دودکاهدرون و یا صفحاتی به شکل ذوزنقه دوازده سطحی می باشد.
یکی از جاذبه های لعل این است که در طیف گسترده ای از رنگ های فوق العاده موجود است. برای لعل سرخ، بهترین رنگ ها متمایل به یاقوت سرخ (ruby) هستند، یعنی یک قرمز غنی، شدید و شبیه به چراغ قرمز راهنمائی و رانندگی. با این حال، لعل کمی بیشتر از یاقوت سرخ به قرمز آجری متمایل است (کمی بیشتر مایل به رنگ ارغوانی می باشد.) مانند تمام سنگ های قیمتی، لعلی که بیش از سایرین خواهان دارد نوع پر رنگ آن است که در عین حال نه بیش از حد روشن و نه بیش از حد تیره باشد. هرچه رنگ این سنگ به سمت صورتی های روشن یا قرمزهای گارنتی کمرنگ شود، ارزش لعل سرخ کاهش می یابد.
بیشترین میزان ذخایر سنگ گارنت در کشورهای ایالات متحده آمریکا، هند، چین و استرالیا می باشد.از مهمترین مناطق دارای ذخایر آن مخصوصا نوع ارزشمند دمانتوئید در ایران می توان به بابانظر تکاب، کوه گبری رفسنجان، آذربایجان، باغ برج کرمان، خراسان، همدان و غیره اشاره نمود. بنابراین اگر اکتشاف اصولی و مدیریت بهره برداری صحیحی شود می تواند سبب اشتغال و سودآوری بالایی در کشور گردد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید