مروارید چیست؟ مروارید به چه معناست؟

مروارید از زمان های گذشته تا امروز، استفاده از زیورآلات به همراه گوهرهای قیمتی و نیمه قیمتی مورد توجه بوده است. علاوه بر گوهرهایی نظیر الماس، زمردو یاقوت که کانی هایی هستند که از معادن استخراج می شوند، می توان به گوهر دیگری اشاره نمود که در اعماق اقیانوس ها رشد کرده و بدون نیاز به تراش و صیقل از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است.
حقیقت این است که هنگامی که یک جسم خارجی بین بدن و جبه صدف دوکفه ای آب شور (Mullusco) یا آب شیرین (Mussels) قرار گیرد، جانور کم کم ماده آهکی که به مادر مروارید (Mother Of Pearl) که نوعی کربنات کلسیم بوده به دور آن ذره ترشح و به فرم لایه ای آراگونیت متبلور شده و به مرور زمان دانه این گوهر پدید می آید.ماده ای که ترشح می کند، ناکر (Nacre) نامیده می شود، طبقات ناکر که به مرور زمان اطراف جسم خارجی را گرفته و برحجمش اضافه می شود. ترکیب شیمیایی ناکر کربنات کلسیوم و یک ماده آلی به نام کونچیولین (Conchiolin) است.
سنگ مروارید سفید را از خلیج فارس و سیلان (سابقا سراندیب و امروزه سریلانکا) به دست می آورند. سنگ مروارید سیاه بیشتر از خلیج مکزیک و نوع زرد از سواحل استرالیا به دست می آید. مرغوب ترین نوع در جهان به رنگ صورتی و سفید شیری می باشند که در خلیج فارس به دست می آیند.اکثر دُردانه ریز که Seed Pearls خوانده می شوند به رنگ صورتی و زرد کم رنگ هستند و از خلیج مانار، بین هندوستان و سریلانکا به دست می آیند. فیلیپین، آمریکای مرکزی، سواحل تاهیتی ور دریاهای جنوبی دارای دردانه های قابل برداشت می باشند.
مروارید (Pearl) گوهری است درخشان و سخت که در بدن نرم تنان دو کفه ای به نام صدف مروارید و به ندرت توسط حلزون به وجود می آید. تصور می رود که نام آن ریشه لاتین داشته و از کلمه پرنا (Perna) نوعی صدف و یا سفارولا (Sphaerula) به معنی کروی شکل مشتق شده باشد. نوع درشت این گوهر سنگ را « دُر » نیز می گویند و دردانه به معنی دانه مروارید است. « دُر یتیم » به نوعی گفته می شود که خودش تنها در صدف باشد. شکل این گوهر اغلب نزدیک به کره است ولی به شکل های گلابی، دکمه ای و نامنظم هم دیده می شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید