لعل چیست؟ لعل به چه معناست؟

لعل (Spinel) یک آلومینات منیزیم است که رنگ سرخ آن بخاطر وجود کروم و آهن می باشد. این سنگ بسیار سخت بود اسپینل معمولا به عنوان یک ماده معدنی دگرگونی در سنگ آهک تشکیل می شود.  این سنگ جواهر را در چاله های شن و ماسه و به شکل سنگریزه نورد شده، کشف کردند.
اسپینل در رنگ های مختلف موجود است ولی رنگ مرغوب آن قرمز یاقوتی است. اسپینل به رنگ صورتی نیز یافت شده و انواع صورتی سیر آن بسیار ارزان تر از سفایر صورتی است. فلزات رنگ زا در این کانی آهن و کروم و کبالت می باشند. انواع آبی رنگ این کانی در برابر حرارت حساس بوده و رنگ خود را از دست می دهند.
اسپینل بی رنگ در طبیعت وجود ندارد و اسپسنل های سبز سیر تا سیاه و مات به اسامی سیلانیت و پلئوناست خوانده می شود. انواع قهوه ای این کانی پیکونیت، زرد آن روبیسل و قرمز روشن آن بالاس روبی خوانده می شود.
اسپینل معمولا به عنوان یک ماده معدنی دگرگونی در سنگ آهک تشکیل می شود.
اسپینل امروز در درجه اول در برمه (Burma)، سریلانکا (Sri Lanka)، تانزانیا(Tanzania) و تاجیکستان (Tajikistan) و اغلب به همراه کروندوم” corundum” (یاقوت سرخ –ruby – و یاقوت کبود“sapphire“) استخراج می شود.
لعل (اسپینل) گوهری کمتر شناخته شده است و این واژه دارای معنا و ریشه مبهمی است، در زبان یونانی به معنای جرقه و در زبان لاتین به معنای نقطه است.
در بازار لعل (spinel) و گارنت (garent) را عملا یک سنگ می دانند چرا که تشخیص این دو گوهر از هم بسیار سخت می باشد. به طور کلی می توان لعل را نوع با کیفیت تر گارنت دانست و در عین حال بسیار کمیاب تر می باشد. این گوهر که همه خبرگان نگین های جواهری در پی آن هستند، این گوهر با وجود اینکه به اندازه نگین و انگشتر یاقوت قرمز شناخته شده نیست، اما علاقه مندان خود را دارد و به گونه ای می توان گفت تاجران گوهر های قیمتی و گرانبها و گردآورندگان همیشه در پی این هستند که این سنگ قیمتی را در کلکسیون خود داشته باشند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید