زمرد چیست؟ زمرد به چه معناست؟

زمرد، گونه‌ای بریل و از سنگ‌های گران‌بها است این سنگ قیمتی که از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم تشکیل شده در سنگ‌های پگماتیت یافت می‌شود.
از نظر ترکیب شیمیایی و کانی‌شناسی، زمرد با فرمول Be3Al2(SiO3)6 از بریلیوم، آلومینیوم و سیلیکات تشکیل شده‌است که به همراه آکوامارین آبی، مورگانیت صورتی، هلیودور طلایی و بریل با رنگ پریده سبز به خانواده بریل تعلق دارد.بریل خالص بی‌رنگ است. اضافه شدن مقادیر ناچیزی کروم و وانادیوم، رنگ سبز زیبای زمرد را پدیدمی‌آورد.
کلمه زمرد ( Emerald ) مترادف‌ رنگ‌ سبز است، در روم باستان، سبز رنگ ونوس خدای عشق و زیبایی بوده است.واژه زمرد عربی‌شده اسماراگدوس یونانی است که از کلمه یونانیSmaragdos به معنی سبز گرفته شده است و این واژه یونانی نیز از واژه‌ای سانسکریت به معنی سبز گرفته شده است.نام اصلی فارسی زمرد دوال یا دوبال است.
باستانیان عقیده داشتند این گوهر برای صاحب خود پاکدامنی و نجابت به ارمغان آورده، او را از ارواح شیطانی مصون می‌دارد.در یونان باستان زمرد بسیار مورد احترام بود ولی در روم کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت و به ندرت کاربرد پیدا می‌کرد. در تورات زمرد یکی از سنگ‌های زیربنای شهر بیت المقدس معرفی شده، بدین جهت نزدقوم بنی اسرائیل ارج و قرب خاصی دارد. باید توجه داشت که در گذشته‌های دور، گوهرهای اصل بیش از آنکه به عنوان زیور استعمال شوند، جنبه دارویی داشتند و پزشکان، خوردن یا تنقیه پودر و جوشانده آن‌ها را تجویز می‌کردند. به ویژه برای زمرد خاصیت دارویی و شفابخشی بیش از گوهرهای دیگر قابل بودند مثلاً جوشانده زمرد را برای علاج سرطان یا برای علاج صرع و همچنین درماناسهال خونی تجویز می‌کردند. پزشکان یونانی دود زمرد پودر شده و سوزانده را به باور خود برای درمان مارگزیدگی، سرماخوردگی و تنگی نفس استفاده می‌کردند. پیش از آن که عینک و ذره بین ساخت شود به منظور مطالعه و رویت اشیای ریز از یک زمرد تراش خورده استفاده می‌کردند و به آن سنگ مطالعه می‌گفتند.
کشور کلمبیا با داشتن حدود ۱۵۰ معدن زمرد در صدر کشورهای تولید کننده زمرد در جهان قرار گرفته و به جرأت می‌توان گفت مرغوبترین و خوش رنگ ترین زمردهای جهان متعلق به این کشور می باشد کشورهای دیگری نیز از قبیل زامبیا، برزیل و زیمباوه در تولید و تجارت زمرد در جهان به نام هستند.
در ایران هم در اطراف کرمان معدن زمرد وجود دارد البته بهترین رنگ زمرد که رنگ سبز فوق العاده خوشرنگ است متعلق به معادن کلمبیاست.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید