انواع برش و اشکال مختلف الماس

“برش”به عنوان یکی از مهم ترین فاکتورهای سنگ قیمتی محسوب می کنند.شیوه ای که الماس برش داده شده است اول از همه به شکل اولیه سنگ تراش نخورده (راف)، گنجایش سنگ و حذف عیوب سنگ قیمتی بستگی دارد. در تراش سنگ قیمتی، حفظ کردن وزن سنگ قیمتی و محبوبیت شکل تراش مشخص نیز اهمیت زیادی دارد. “برش” سنگ قیمتی را نباید با شکل سنگ اشتباه گرفت. شکل تنها به ظاهر بیرونی الماس مربوط می شود درحالی که تراش مربوط به چگونگی تراش سطوح الماس می باشد.

در گذشته تنها افراد با تجربه و کارکرده می توانستند کیفیت یک برش خوب را مشخص کنند. اما امروزه با سیستم درجه بندی برش AGS و سیستم جدید GIA امکان این درجه بندی وجود دارد.

بخش بندی و تقارن برش الماس و کیفیت صیقل دهی، فاکتورهایی هستند که کیفیت کلی برش را تعیین می کنند. یک برش ضعیف الماس باعث کاهش کیفیت سنگ قیمتی می شود، زیرا کاهش درخشش و جرقه نوری الماس، به طور عمده بستگی به زاویه سطوح برش نسبت به یکدیگر دارد.

معروف ترین این برش ها عبارت اند از:

۱- برش برلیان (Brilliant):در تراش برلیان، امروزه سعی بر آن است که هرچه بیشتر از قبل جلوه‌های بصری سنگ الماس را به نمایش بگذارند و زوایا و نوع بُرش را به شکلی تنظیم کنند که نور واردشده به سنگ الماس با صفحات بیشتری از سنگ برخورده کند و در انتها به چشم ما برسد. برای دست‌یافتن به این امر، دانشمندان مؤسسات بزرگ آمریکا و بلژیک همیشه برای بهتر کردن نوع تراش الماس‌ها تلاش می‌کنند و سال‌به‌سال استانداردهای جدیدی برای این کار ارائه می‌دهند؛ و در اصل، تراشندگان الماس، چه کسانی که به روش سنتی مبادرت به تراش الماس می‌کنند و چه کسانی که با دستگاه‌های پیشرفته این کار را انجام می‌دهند، باید پیرو این استاندارد باشند.

۲- برش مدل بیضی (Oval):اولین بار این نوع تراش در الماس کوه نور دیده شد.این برش بسیار شبیه برش گرد است و تفاوت های اندکی با هم دارند.

۳- برش مدل قایقی (Marquise):ااین برش در سال ۱۷۴۵ میلادی به وجود آمد .در این تراش شکل کلی سنگ از اهمیت بالایی برخوردار است هر گونه بی دقتی و عدم هماهنگی در شکل باعث تغییر در ظاهر الماس خواهد شد.

۴- برش مدل اشکی (Pear ):اولین نمونه از این تراش در سال ۱۷۰۰ میلادی به سبک تراش بریلیان نیز اجرا گردید.در این تراش دو گوشه منحنی و یک گوشه تیز دیده می شود.رعایت شکل سنگ وقرینگی از نکات مهم در این تراش است.

۵- برش مدل زمرد مربعی (Square Emerald):اولین بار این تراش برای افزایش شفافیت و کیفیت رنگ زمرد ابداع شد.در کناره های اضلاع مستطیلی این تراش مقداری از آن تراشیده می شود تا از شکستن و لب پریدگی گوشه های تیز جلوگیری شود .این عمل زمینه را برای نگهداری بهتر در چنگ نیز مهیا می کند.این تراش بیشتر روی الماس هایی با کیفیت بالا انجام می شود زیرا در این مدل ناخالصی ها و ایرادات به خوبی قابل مشاهده است.

۶- برش مدل باگت (Baguette ):این تراش غالبا بر روی الماس هایی اجرا می گردد که وزن کمتری دارند.در دهه۹۰ میلادی این نوع تراش محبوبیت بالایی یافت.اصل و مبنای این تراش بر روی تقارن هندسی تاکید دارد.

۷- برش مدل پرنسس (Princess):این مدل تراش برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی به وجود آمد و اکثرا برای حلقه های نامزدی در نظر گرفته می شد.

۸- برش مدل کوسن (Cushion):این تراش در اواسط دهه ۱۷۰۰ میلادی به وجود آمد.انگیزه اصلی برای این تراش بالا بردن وزن الماس تراشیده شده بود.این تراش تلفیقی از مدل تراش مربعی و گرد است .

۹- برش مدل زمرد (Emerald):اين برش در سنگ هاي خامی که داراي شکل هندسي مستطيل و يا مربع هستند زده مي شود. گوشه هاي اين مستطيل و يا مربع برداشته شده تا از شکستگي سنگ جلوگيري گردد. صفحات اين برش باعث ايجاد رنگ بيشتر در سنگ شده ولي از طرف ديگر ناخالصي هاي موجود در سنگ را نمايان تر مي سازد. اين نوع برش براي سنگ هاي پاک و يا داراي ناخالصي کم که داراي غلظت رنگي خوبي مي باشند به کار مي رود.

۱۰- برش مدل قلب ( Heart):در این تراش دقت بسیار لازم است و تقارن و تعادل نکته مهم این نوع تراش است و مهارت بالایی می طلبد.این برش بیشتر بر روی سنگ هایی قیمتی اعمال می شود که قرار است برای گردنبند مورد استفاده قرار گیرند.

۱۱-برش مدل تریلیون (Trillion):این برش یکی از غیر معمول ترین تراش های گوهر ها بوده و به نام های Trillion یا Trielle نیز معروف است. اگر گوهر با عمق مناسب برش خورده باشد، بازی نور و انعکاس بسیاری نشان میدهد. این برش در کنار برش های دیگر به شکل مربع یا مستطیل بسیار زیبا خواهد بود. این برش می تواند لبه های قوس دار یا صاف با گوشه های تیز یا صفحه خورده داشته باشد.

۱۲-برش مدل (Radiant): اولین برش به شکل مربع یا مستطیل با ۷۰ صفحه و لبه های صاف و گوشه های صفحه خورده که اغلب با برش Princess اشتباه می شود. گوشه های صفحه خورده این برش به براقی الماس کمک کرده و به همین دلیل اغلب به عنوان گوهر اصلی حلقه ها و آویز ها استفاده می شود. در هنگام خرید این نوع برش باید به درجه بندی رنگ الماس دقت شود . در درجه رنگی پایین تر از J، در گوشه های این برش، رنگ دیده می شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید